Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Myšlení (hloubání...) x Demokracie a komerční principy

29. 07. 2010 8:30:00
Tentokrát článek ve zcela jiném duchu, stylu i způsobu napsání... Zamýšlel jsem nechat svá „vážná témata“ o něco na později, pomalu..., až se tu „otrkám“, ale především až (samozřejmě pokud) získám nějaké čtenáře a budu vidět, že to skutečně může mít nějaký smysl... Tlachání „do větru“ nemám rád, a nemám vskutku ani nejmenší potřebu vylévat si do prázdna duši na internet, ani si nějak „honit ego“ apod. (o mých úvodních příspěvcích a jejich motivech si myslete, co chcete .-), mohli by být i z těchto [a jejich] pomezi-řádek jasné... [samozřejmě zkusit zaujmout, vyzkoušet si..., atd.]). Poslední článek pana Karla Drábka zde mne inspiroval k výlevu :-) – na téma vlastně trochu jiné (odvozené), než o jaký prostě v onom šlo. A je to – jak už je asi zřejmo – téma, které jsem samozřejmě nastolit se chystal...

Nuže, nastane jen dřív. Ačkoli tak či tak se jedná pouze o velmi krátkou, nesmělou, úvodní, ... :-) rozcvičku, mého rozebírání tohoto problému, fenoménu, věci, či jak to nazveme, a věcí s tím různě souvisejících, odvozujících, příbuzných, ...... apod.

Snad se to smí – použít ve svém článku svůj vlastní příspěvek z diskuze k jinému...(?). Přijde mi to na druhé straně právě teď jako dobré a vhodné – na rozdíl od předchozích (zatím dvou), kde jsem si vyloženě hračičkoval (to já prostě rád...:-)), 150x si to četl dokola a precizoval a „ladil“ tu slovíčko, tu tečičku, tu barvičku :-)) ...... - je na řadě pro změnu (a to já taky rád – ovšem jen někdy, teda vlastně jen velmi někdy... :-)) prostě něco „vychrlit“. Tak, jak chrlím ve filodebatování u piva, nebo v diskuzí k článku – když už se tedy (celkem vzácně – ale pak s vervou) do nějaké zapojím. Tak jsem teď vychrlil i tento úvod (a nebudu ho číst už...), a tak i „úvod k tématu“, kterým bych se rád zabýval hlouběji, a zcela nepochybně (alespoň dokud budu blogovat) se k němu budu z různých úhlů ještě mnohokrát vracet...

Čili můj úvod k tématu (reakce na článek pana Drábka, s názvem – i obsahem – „Alternativci do rubriky „věda a technika“ opravdu nepatří“) – zde:

Opět váš článek podepisuji do puntíku (byť sám záhadologické "studie" nečtu ani jako logická cvičení:-)). Nemám, co dodat, jen bych opakoval, co už bylo napsáno.

Snad jen vaší vírou ve čtenáře si nejsem jist, doznávám, že jsem výrazně větší skeptik. Z toho, co vidím kolem sebe, jak snadno se většina lidí nechává manipulovat - efektem, komerčními psychologickými strategiemi, náhražkami víry (dnes "věci mezi nebem a zemí")... Aniž by se ptali - kupř. "jak (princip, způsob) by to mohlo fungovat??"! Kolik lidí si dnes položí tuhle otázku - ať se jedná o rozdíl v tom a tom pracím prášku nebo o "znamení zvěrokruhu"...?? Uff... A to i inteligetní a vzdělaní lidé! Měl jsem kupř. kamaráda (bohužel nedávno zesnul) - šachistu, PhDr., zabýval se "myšlením o myšlení" a rozvíjením intelektu u dětí například, ... - a věřil na znamení horoskopu!

A když jsem se ho zeptal - přemýšlels někdy, jak by to sakra mohlo jako fungovat? Odvětil překvapeně, že ne!! - "hmm, tuhle otázku jsem si nikdy nepoložil...". Chápu duševní potřebu přirozenou člověka něčemu věřit, abychom se nezbláznili ze složitosti světa a všeho v něm... Ale jsem frustrován a smutný z toho, přestávají si lidé klást takovéto otázky! Nezajímají se o fakta, nepokouší se vzdělávat, ba dokonce už nad tím ani se zamýšlet... Dle mého je to "výchovou" (v širším slova smyslu a nejen dětí...). Jsem pravičák, demokrat (ač tam je to do nějaké míry k diskutování, kam až...), nechtěl bych (probůh!) nic "nařizovat", cenzurovat apod.

Ale jsem názoru, že by mělo lidstvo i v kapitalismu a demokracii nalézt metody, jak popularizovat myšlení vědecké, kladení si otázek "jak by to mohlo fungovat", zajímání se a přemýšlení..., namísto pouhého podléhání a vezení se a výchovy nepřemýšlet (jelikož - chtě nechtě - čím méně budou "ovce" přemýšlet, tím snadněji na nich mohou ti "chytří" (co se "byznysu" týče, bez skurpulí, anebo se skurpulemi inu samozřejmě omezenými) vydělávat a vést je... Jiný kamarád, který se živí byznysem, zas samozřejmě říká přesně tohle - čím budou hloupější, tím líp...

A já dokonce skepticky myslím, že některé komerční "shluky", média atd., se snaží i přímo cíleně vychovávat(!!) lidi tímto směrem (nejen využívat, popř. zneužívat... lidskou "hloupost" a jejich "nekladení si takových otázek" apod.) – vychovávat strategicky a promyšleně... A to si myslím, že by mělo být /nějakým způsobem??) "trestné"...! No, to jsem se nakonec "rozparádil"...:-) Ale jsou to věci, které hlásám furt.... Rozhodně i tím bych byl se rád zabýval ve svém blogu (a ještě jednou vám děkuji za milé přivítání zde v diskuzi pod mojí zdejší prvotinou). V.Soběhrd

Následuje ještě reakce na toto od uživatele „Awathorn“:

„To co jste právě popsal považuji za jeden z největších problémů naší společnosti - totální rezignace na kritické myšlení.Každé ráno se cestou vlakem dívám co drží spolucestující v rukou - většina Blesk, pak následují různé Rytmy života a podobné "informační bulletiny ze společnosti" a několik málo jedinců potom drží v rukou seriózní noviny.Nechci tu diskutovat na téma bulvár,to ne,chci na tom demonstrovat jak společnost upadá do jakési letargie - proč se namáhat přemýšlením o rozpočtu když si mohu přečíst o nových prsou celebrity XY?A od toho je jen kousek k - proč se namáhat studiem přírodních věd,když alternativci nabízí vysvětlení jednodušší a zábavnější.Média veřejnoprávní,která by měla jednoznačně stát na vzdělanostní straně barikády tak bohužel velmi často nečiní a ještě víc tenhle intelektuální marasmus prohlubují (viz ČT a legendární aféra s Detektorem, příkladů by ale bylo mnohem více)

A můj „doslov“... :-)

„Chápu, že je možné přečíst si "Rytmus života" apod. pro zábavu, pro odlehčení, relaxaci... Jako si člověk pustí i třeba nenáročný, čistě zábavný oddechový film... Ale pokud (a k tomu bohužel zcela "anarchisticky" volné komerční principy tlačí) redukuje JEN na toto (krom práce), je to zlé. Právě tak, jak píšete. ČT je bohužel do jisté míry taky komerční, ač proti jiným stále sakra "zlatá"...! Ale dobře - komerční subjekty se snaží lidem dávat to, co chtějí. Pak je problém v tom, proč lidé chtějí POUZE tohle? Nebo takřka... Společnost na ně tak působí a vychovává je k tomu. Ve zcela neřízené demokracii se osvěta uplatňuje bohužel pouze tak, jak se uplatňuje... Vím, teď lze namítat - kdo má patent na rozum aby mohl "řídit" apod.?? A jak by to bylo nebezpečné... (nedobře nastaveno určitě!) Ale přeci jen - je přeci jasně definovatelný rozdíl v principech, podobně, jako "co je věda" a není...“.

Přivítám (velmi) jakékoli názory a zahájení dlouhodobé diskuze (která by se nemusela, resp. neměla... omezit pouze na diskuzi pod tímto článkem). Opakuji, že v článku pana Drábka jsme toto „řešili“ jen mimochodem a odbočením od tématu zcela jinam..., článku se jedná pouze o správné zařazování do rubrik. Já bych velmi rád zahájil tímto diskuzi ovšem právě na toto téma přímo...

Autor: Vítězslav Soběhrd | čtvrtek 29.7.2010 8:30 | karma článku: 5.44 | přečteno: 653x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Mrzout starý zavináč gmail tečka com

Tak mi poprvé smazali blog. Uznávám,že opakovaný vtip není vtipem,ale nakonec jsem se rozhodl ho uveřejnit znova. Hlavně proto,že podle reakcí před smáznutím, téma blogu - stalking internetových a mobilních aplikací, vadí nejen mě

20.11.2017 v 20:47 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 451 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Cesta života

I v nejhorších situacích vždycky existuje naděje, že dojde ke změně a všechno se v dobré obrátí. V obleženém Leningradu k naději vedla cesta přes zamrzlé Ladožské jezero.

20.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 350 | Diskuse

Jan Ziegler

Válka taxikářů aneb obcházení zákona

V Praze se rozhořel boj mezi zástupci taxislužeb a společnosti Uber, která jim fušuje do řemesla. Rozumím tomu, že někteří pražští taxikáři mají pověst, jakou mají, ale zákony musí platit pro každého.

20.11.2017 v 18:45 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 410 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K neudělení prezidentské milosti

Pátého ledna 2017 jsem na svém blogu psal o případu izraelského vojáka Elora Azarii, který zastřelil již zpacifikovaného teroristu. Ten se krátce předtím pokusil zavraždit jiného příslušníka Obranného vojska Izraele (IDF).

20.11.2017 v 17:30 | Karma článku: 17.23 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jan Dvořák

Veřejnoprávní šupáci, aneb 200 x V. Filip

Těmi šupáky útrpně míním chudou Českou televizi, která je zřejmě finančně úplně na dně a rozprodává už i přenosovou techniku.

20.11.2017 v 17:13 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 834 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1454

Kreativní individualista, chorobný perfekcionista, nenapravitelný filozofovač a Sisyfovský hledač absolutní moudrosti:-) (v každé oblasti a při zahrnutí rádoby zcela všech souvislostí a nuancí…). Bijec za ideje a principy z svého pátrání vzešlé, byť by i proti "zájmům" jeho stály. Též muzicivní rádobytvořič, rádobyplíhalovský kytarista, sem tam i textař.

Dál třeba hokejovej gólman (a příl. organizátor podobně postižených amatérů pražských…), na stará kolena zvažovač (mírně skeptický) zahájení zhola nerentabilního studia (umělá inteligence) a věnování se muzice (což baví jej as nejvíc) – to vše nejl. při nějakés nenáročné práci (hledám:-))… Světapojetí vědeckého, stavu znovusvobodného (nabídky potěší.-)), profese vyhořele programátorské, věk "robě Husákovo". Budoucnazření chronicky sinusoidního (lehká maniodeprese nevylučitelná), majetek (funds, realty, childs [dle dostupných zpráv], HIV [dtto]) negativní.

V diskuzích "vita.s".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.